W komendzie Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu odsłonięto uroczyście mural

429

W dniu 27 czerwca br. w komendzie Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu odsłonięto uroczyście mural upamiętniający patrona oraz strażników granicznych II Rzeczypospolitej Polskiej.

Malowidło przedstawia wizerunek gen. bryg. Jana Tomasza Gorzechowskiego oraz strażników granicznych przedwojennej Straży Granicznej z Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego. Mundurowi ci służyli na południowym odcinku pogranicza II Rzeczpospolitej. Na muralu znajduje się również tablica zamieszczana na znakach granicznych wyznaczających w latach 1923-1933 przebieg polsko-sowieckiej granicy.

Mural zrealizowano z inicjatywny funkcjonariuszy Straży Granicznej, i jest dowodem przywiązania Straży Granicznej RP do przedwojennych tradycji. Nawiązuje do czasów odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wykonawcą pracy była Pani Weronika Nalepa (lokalna artystka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnio-Europejskiej na kierunku architektura wnętrz). Oprócz rysunku zrealizowanego w komendzie BiOSG, z pod malarskiego pędzla artystki powstały również inne murale w Krakowie, Rzeszowie oraz Przemyślu.

Historia Straży Granicznej w Przemyślu sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku. Po raz pierwszy Straż Graniczna zawitała do cesarsko-królewskiego miasta Przemyśla w  dniu 25 marca 1930 roku, kiedy to rozkazem ówczesnego komendanta Straży Granicznej płk Jana Tomasza Gorzechowskiego (patrona Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej) siedziba Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej (utworzonego 16 marca 1928 roku na podstawie rozkazu nr 5 dowódcy Straży Granicznej gen. bryg. Stefana Pasławskiego) została przeniesiona z Sanoka do Przemyśla.

Mural został w całości zrealizowany dzięki środkom zewnętrznym pozyskanym przez Zarząd Oddziałowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej działającego przy Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej w Przemyślu.

Dziękujemy za pomoc i wsparcie naszym fundatorom: Zarządowi Głównemu NSZZ FSG w Warszawie, Firmie KABE i Firmie Brokerskiej WDB S.A.

Wiceprzewodniczący ZG NSZZ FSG

Andrzej Bednarz