„Solidarność” naciska na komendantów? Związki mundurowych oburzone

684

„Solidarność” wysłała do komendantów różnych służb pisma, w których zachęca, by wstępować w jej szeregi – dowiedział się Onet. To wywołało oburzenie innych związków zawodowych. Ich zdaniem to wywieranie politycznej presji na komendantach. – Jest to wyraźny sygnał, że tylko przynależność do „Solidarności” jest zgodna z obowiązującą linią – przekonuje Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów.

Przypomnijmy, że w lipcu 2019 r. roku Sejm uchwalił ustawę, która zakłada pluralizm związkowy w służbach, m.in. w policji, straży granicznej i służbie więziennej.

Chodzi o to, że wcześniej funkcjonariusze służb mundurowych mogli zrzeszać się tylko w jednym związku zawodowym, działającym w danej formacji. Nowa ustawa zniosła to ograniczenie, dając im możliwość wyboru innego związku. Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, tłumaczył w Sejmie, że ma ona służyć konstytucyjnej „wolności zrzeszania się”.

Problem w tym, że zdaniem przeciwników tej ustawy na służby mundurowe „ostrzy sobie zęby” „Solidarność” Piotra Dudy, która współpracuje z rządem, a jednocześnie była inicjatorem tych zmian. Zwracała na to uwagę m.in. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. czytaj więcej …

źródło: https://wiadomosci.onet.pl