Spotkanie z Komendantem Głównym Straży Granicznej, podwyżki uposażeń funkcjonariuszy Straży Granicznej, sprawy bieżące oraz plany wprowadzenia nowych programów dla funkcjonariuszy Straży Granicznej były głównymi punktami zebrania Zarządu Głównego NSZZ FSG, które odbyło się w dniu 28 lutego 2024 roku.
Komendant Główny SG gen. bryg. SG Robert Bagan poinformował, że jego celem jest wzrost uposażeń funkcjonariuszy i poprawa kwestii socjalnych. W pierwszej kolejności mają zostać opracowane propozycje zmian niektórych składników uposażenia, a później ma nastąpić pozyskanie dodatkowych środków na ten cel z budżetu państwa. W związku z tym zostanie przeprowadzona analiza struktury etatowej pod względem ilość grup i stanowisk, a także możliwości awansu w pionie i poziomie. Szczególnej analizie ma zostać poddana sytuacja finansowania pionu operacyjno-śledczego i jego struktur. Wypracowane projekty zostaną przekazane do konsultacji NSZZ FSG.
Ponadto gen. bryg. SG Bagan przekazał, że w jego ocenie zasadnym jest odejście od uposażenia składającego się głównie z dodatków. Wysokość dodatku służbowego i funkcyjnego powinna być uzależniona od miejsca pełnienia służby. Komendant nie jest zwolennikiem tworzenia nowych dodatków i przyznawania ich według zasady ,,wszystkim po równo”. Na ukończeniu są prace w zakresie stosowania Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 04.05.2005 w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytury funkcjonariuszom Straży Granicznej biorącym udział w działaniach bojowych, co umożliwi skorzystanie z uprawnień podwyższenia emerytury o 2%.
Kolejną kwestią, która jest analizowana to zmiana procesu kwalifikacyjnego kandydatów do służby oraz kierowania funkcjonariuszy na kurs oficerski (zasadność badania poligraficznego).
Natomiast gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska przekazała, że średni wzrost uposażenia w Straży Granicznej wyniesie 1359 zł. Uposażenie zasadnicze oraz dodatki za wysługę lat, za stopień, morski, lotniczy, stołeczny są wprost relacjonowane według mnożnika do kwoty bazowej i dlatego nastąpi ich automatyczny, bez wymogu zmiany rozporządzenia płacowego wzrost. Natomiast dodatki kontrterrorystyczny i graniczny są ustalane kwotowo.
Z tego powodu komendant główny SG podjął decyzję o ich zwaloryzowaniu o 20%. Projekt przedmiotowego rozporządzenia został wysłany do MSWiA w dniu 31 stycznia br.
Gen. bryg. SG W. Gorzkowska powiedziała, że wypłata uposażeń funkcjonariuszy z dniem 1 marca br. nastąpi według starych zasad. W trakcie miesiąca marca, niezwłocznie po podpisaniu rozporządzenia przez MSWiA zostanie dokonana wypłata wyrównania w całości za miesiąc styczeń, luty i marzec. Od 1 kwietnia funkcjonariuszom zostanie wypłacone uposażenie według nowych stawek.
Natomiast podwyższenie dodatku służbowego i funkcyjnego nie będzie obowiązywać funkcjonariuszy odchodzących na zaopatrzenie emerytalne w miesiącu styczeń i luty 2024 roku z uwagi na obowiązujące w tym zakresie przepisy.
Przedstawiciele Zarządu Głównego NSZZ FSG zwrócili się z wnioskiem do komendanta głównego SG o zwiększenie o 20% wysokości dodatków przyznanych dla funkcjonariuszy pełniący służbę w grupie lub zespołach interwencji specjalnych w lotniczych przejściach lotniczych, posiadającym uprawnienia do prowadzenia samodzielnych działań minersko-pirotechnicznych. Ponadto zwrócili uwagę na konieczność dokonania zmian w zakresie zmianowego planowania służb w PSG kat. III oraz poprawy sytuacji kadrowej i finansowej funkcjonariuszy pełniących służbę w ośrodkach szkoleń SG.
Przedstawiciele Brokera Ubezpieczeniowego PIB Broker S.A przedstawili kwestie planowanej modyfikacji grupowego ubezpieczenia na życie i opieki medycznej dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych SG oraz członków ich rodzin w PZU Życie S.A., opcje wprowadzenia programów PZU Sport i Medicover Sport. Omówili także uruchamiany z dniem 1 marca 2024 roku program grupowego ubezpieczenia na życie dla emerytowanych funkcjonariuszy i emerytowanych pracowników cywilnych SG oraz członków ich rodzin w Compensa TU na życie S.A.
W środowym (28 lutego br.) zebraniu, które prowadził przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ FSG Marcin Kolasa, uczestniczyli członkowie ZG NSZZ FSG, przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej Mariusz Muzyka wraz z wiceprzewodniczącymi oraz zaproszeni goście: gen. bryg. SG Robert Bagan – Komendant Główny Straży Granicznej; gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska – Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej, Radosław Grzęda- Wiceprezes Zarządu PIB Broker S.A i Sylwia Wieckiewicz – Dyrektor Biura Ubezpieczeń Grupowych PIB Broker S.A.
Biuro ZG NSZZ FSG
zdjęcia własność NSZZ FSG