NSZZ FSG śladami kresowych strażnic….

564

W dniach 27.06 – 03.07.2019 roku członkowie NSZZ FSG w Raciborzu, Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA oraz emeryci Straży Granicznej udali się w podróż na Kresy II RP.

Po przekroczeniu granicy w Dorohusku odwiedziliśmy i zapaliliśmy znicze na cmentarzu w Ostrówkach, gdzie pochowane zostały ofiary Rzezi Wołyńskiej oraz na cmentarzu wojennym 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Rymaczach.

Następnym przystankiem były Sarny, gdzie jak co roku wzięliśmy udział w turnieju sportowym zorganizowanym przez polsko – ukraińską organizację „Przyjaciół granicami nie rozdzielisz”.

Po turnieju i przyjacielskim spotkaniu część uczestników wyprawy udała się w dalszą podróż na południe Ukrainy do Kamieńca Podolskiego. Cały dzień spędzony w Kamieńcu Podolskim pozwolił nam zobaczyć wiele zachowanych zabytków, udać się do Twierdzy Chocimskiej i Okopów Świętej Trójcy oraz wykąpać się w Dniestrze. Następny dzień to podróż wzdłuż dawnej granicy II RP. Odwiedziliśmy Skałę Podolską, Borszczów, ruiny zamku w Wysuszce, aż dotarliśmy do Zaleszczyk. Kolejowy most na rzece Dniestr robi wrażenie w kontekście wydarzeń z września 1939 roku. W planach były jeszcze Kuty i Przełęcz Tatarska, ale ze względu na brak czasu musieliśmy przełożyć na następną podróż. Dalej przez Śniatyń, Kołomyję dotarliśmy do Stanisławowa, obecnie Ivano – Frankowsk. Wieczorny spacer ulicami tego kresowego miasta dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń.

Kolejna podróż na Kresy planowana jest już we wrześniu bieżącego roku w
80 rocznicę napaści Sowietów na Polskę. Będziemy chcieli oddać hołd żołnierzom KOP
w miejscach ich walk oraz podczas corocznego nabożeństwa ekumenicznego zaplanowanego w dniu 22.09.2019 rok w byłym kościele garnizonowym KOP w Sarnach.

Przewodniczący Zarządu Oddziałowego NSZZ FSG przy Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu Mariusz Wiśniewski