Jacht „ENDAXI” na trasie ORP ORZEŁ.

402

Już po raz drugi funkcjonariusze Śląskiego Oddziału SG w Raciborzu, wspólnie z kolegami z Policji polskiej i czeskiej, odbyli rejs żeglarski upamiętniający rocznicę walki narodu polskiego we wrześniu 1939r.  

11 maja załoga jachtu „ENDAXI” pod prawym sailingiem  podniosła łotewską flagę i wyruszyła w kierunku portu w Lipawie na Łotwie, który miał być pierwszym przystankiem w drodze do Tallina gdzie w kampanii wrześniowej zawinął ORP „ORZEŁ”. Po trzydziestu godzinach żeglugi w zmiennych warunkach załoga „ENDAXI” dotarła do Lipawy. Zaplanowana krótka przerwa na uzupełnienie wody, za sprawą złośliwego Neptuna, który silnym północnym wiatrem dochodzącym do 8 B rozkołysał Bałtyk, przerodziła się w przymusowy postój do kolejnego dnia. W oczekiwaniu na zmianę kierunku i siły wiatru załoga zwiedziła starówkę i miejscowe muzea. W trzecim dniu wyprawy skipper Piotr podjął trudną decyzję o zmianie marszruty. W tych warunkach nie byliśmy w stanie dotrzeć do Tallina i wrócić na czas do Gdańska.  W tężejącym sztormie, w środowy poranek wyszliśmy z portu i przyjęli kurs na południe w kierunku Kłajpedy na Litwie. Stare porzekadło mówi: Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Po ośmiu  godzinach,  po dopłynięciu do główek portu w Kłajpedzie mieliśmy możliwość obserwowania manewrów wojsk sił morskich litewskich i skandynawskich. Wspólne współdziałanie poduszkowców, śmigłowców oraz innych jednostek pływających zrobiło na nas duże wrażenie a bezpośrednie sąsiedztwo obserwujących jednostek rosyjskich dodało smaczku. Powrót do Gdańska załoga rozpoczęła wieczorem w czwartek aby w czasie dwudziestu godzin pokonać wciąż spieniony Bałtyk  i dotrzeć na Hel a następnie do Gdańska.

Wspólny trud żeglowania, integracja pomiędzy funkcjonariuszami różnych służb oraz poznawanie dziedzictwa historycznego Polski i Europy pozostaną w naszej pamięci na zawsze. W tym miejscu załoga jachtu „ENDAXI” składa serdeczne podziękowanie Zarządowi NSZZFSG w Raciborzu za wsparcie finansowe oraz Panom Komendantom Śląskiego Oddziału SG w Raciborzu i Placówki SG w Rudzie Śląskiej za użyczenie pojazdu służbowego oraz przychylność w realizacji projektu.