Gen. dyw. SG Tomasz Praga: siły i środki SG wystarczające do realizacji powierzonych zadań

900

„(…) jesteśmy formacją, która potrafi szybko zareagować na bieżące zagrożenia i dostosować się do aktualnych wyzwań” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej. Jak dodaje, „biorąc pod uwagę skalę i zasięg tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej żołnierze stanowili istotne wsparcie, ale obecnie siły i środki, jakimi dysponujemy, są wystarczające, abyśmy mogli skutecznie realizować powierzone nam zadania”. 

Dominik Mikołajczyk: W trakcie pierwszej fali pandemii koronawirusa bardzo często obserwowaliśmy jak funkcjonariusze SG współpracują m.in. z żołnierzami WOT. Czy Pana zdaniem żołnierze WOT powinni, także poza sytuacjami wyjątkowymi, wspierać Straż Graniczną np. w patrolowaniu zielonej granicy? Sądzi Pan, że taka stała, codzienna współpraca to dobry pomysł? 

Gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej: Podczas pierwszej fali pandemii funkcjonariusze Straży Granicznej byli na pierwszej linii frontu walki z wirusem. Na granicy wewnętrznej została tymczasowo przywrócona kontrola graniczna, i choć wcześniej była już przywracana kilkukrotnie, to nigdy w takiej skali. Zadaniem naszych funkcjonariuszy było prowadzenie kontroli granicznej w wyznaczonych rozporządzeniem przejściach granicznych i zabezpieczenie odcinków granicy pomiędzy tymi przejściami przed próbami nielegalnego jej przekroczenia. Działania Straży Granicznej wspierały różne służby, w tym m.in. przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, również WOT.

Biorąc pod uwagę skalę i zasięg tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej żołnierze stanowili istotne wsparcie, ale obecnie siły i środki, jakimi dysponujemy, są wystarczające, abyśmy mogli skutecznie realizować powierzone nam zadania. 

Służby mundurowe, także z powodu pandemii koronawirusa, borykają się z problemami kadrowymi. Jak wygląda to w Straży Granicznej. Ile jest obecnie wakatów i gdzie sytuacja jest najtrudniejsza? 

Zagrożenia związane z COVID-19 nie ominęły naszej formacji. Zdarzają się przypadki zakażeń wśród podległych mi funkcjonariuszy i pracowników. Mając na uwadze konieczność zapewnienia właściwego poziomu realizowanych zadań, odpowiednio wcześniej wydałem szereg zaleceń i wytycznych, aby maksymalnie zminimalizować prawdopodobieństwa zakażenia. czytaj więcej …

źródło: https://www.infosecurity24.pl