Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka i 26-lecia powołania Straży Granicznej

712

3 czerwca 2017 r. Zarząd Oddziałowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy SG przy Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu i Zarząd Zakładowy Związków Zawodowych Pracowników MSW i AP Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu zorganizowały Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka oraz 26-lecia powołania Straży Granicznej. Impreza odbyła się na terenie Grodu Średniowiecznego w Brzeźniku.

Uczestnicy festynu po przekroczeniu bram Grodu przenieśli się w odległą przeszłość, poznając historię  naszych przodków. W drewnianej osadzie odtworzono bowiem szereg elementów średniowiecznej zabudowy: wieże strażnicze, chaty kowala, rybaka, tkaczki, zielarki, myśliwego, garncarza, rolnika, zbrojownię. Każda chata posiada stałą ekspozycję zawierającą repliki wyposażenia, narzędzi codziennego użytku, sprzętu domowego oraz narzędzi pracy, co pozwala na poznanie warunków ówczesnego życia.
Dla dzieci i dorosłych zostały przygotowane warsztaty, które prowadziły animatorki w strojach z epoki.

Dzieci wraz z rodzicami mogły wziąć udział w zajęciach tkackich, w czasie których mogły wykonać kolorowe krajki lub samodzielnie uszyć sakiewkę na skarby.  Wszyscy mogli również spróbować swoich sił w warsztatach poświęconych średniowiecznym kulinariom, mieląc mąkę na kamiennych żarnach oraz wyrabiając i piekąc podpłomyki.

Uczestnicy festynu posilali się smakowitymi daniami przygotowanymi przez gospodarzy Grodu w biesiadnej chacie. Dodatkową atrakcją dla smakoszy był pyszny pieczony świniak.

Dzieci z wymalowanymi przez naszą koleżankę kolorowymi buziami biegały po całym Grodzie, korzystając z zapewnionych atrakcji. Hitem wśród najmłodszych okazały się dmuchane zjeżdżalnie, przejażdżki na koniu oraz na quadzie. Radości w zabawie nie było końca.