Centralne Obchody Święta Straży Granicznej w Krakowie

1378

15 maja odbyły się centralne obchody 32. rocznicy utworzenia Straży Granicznej. W wydarzeniu, poprzedzonym mszą św. w Katedrze Wawelskiej w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński oraz Komendant Główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga przed uroczystością Centralnych Obchodów Święta SG złożyli wieńce w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, w miejscu spoczynku Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Pierwszej Damy Marii Kaczyńskiej.

W okolicznościowym wystąpieniu na Placu Zamku Królewskiego na Wawelu Komendant Główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga, odwołując się do tradycji i historii formacji, podkreślił wagę doświadczeń polskiej Straży Granicznej, z których dziś korzystają inne państwa, nie tylko Unii Europejskiej. – (…) To dla nas powód do dumy i ogromne zobowiązanie, by nieustannie dążyć do podnoszenia poziomu naszych działań i osiągać kolejne cele. A celem nadrzędnym jest szeroko pojęte bezpieczeństwo granicy naszej umiłowanej Ojczyzny – powiedział komendant. 

– Nowa rzeczywistość pokazała, jak ważnym ogniwem w systemie bezpieczeństwa państwa jest Straż Graniczna. Wspomniał również o powstaniu Wyższej Szkoły Straży Granicznej (na bazie Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie), która jest wyrazem uznania dla Straży Granicznej ze strony polskiego rządu za realizację niezwykle ważnych zadań, związanych z ochroną granic i wierności rocie ślubowania.

– Tę wierność potwierdziliśmy szczególnie na przestrzeni minionych trzech lat (…) tak trudnych wyzwań, z jakimi musieliśmy się zmierzyć, nie było w historii Polski na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci – powiedział gen. Praga. 

Komendant Główny Straży Granicznej podziękował funkcjonariuszom Straży Granicznej za ofiarną służbę, pogratulował ponadto awansowanymi i wyróżnionym oraz zwrócił się do mianowanych na pierwszy stopień oficerski: – Niech otrzymany stopień podporucznika Straży Granicznej, zdobyta wiedza oraz doświadczenie procentują w służbie i rozwijają Wasze zawodowe aspiracje.

Państwa służba jest niezwykle ważna. Jak ważna, przekonaliśmy się o tym w szczególności na przestrzeni ostatnich lat. Powiedziałbym: niestety, bo w ostatnim czasie stan bezpieczeństwa, w jakim Rzeczpospolita pozostawała, zmienił się. To nie tylko tocząca się za wschodnią granicą wojna, na skutek napaści Rosji na Ukrainę i wszystko, co w związku z tą wojną przeżywamy, ale to także atak hybrydowy na granicę Polski od strony Białorusi, który tę wojnę poprzedził powiedział, zwracając się do funkcjonariuszy SG, Prezydent RP Andrzej Duda. Jesteście jednym z filarów bezpieczeństwa naszego kraju – dodał prezydent.Podziękował również funkcjonariuszom za służbę, która – jak podkreślił – często pełniona jest w bardzo trudnych warunkach, niezależnie od pory roku. 

– Jesteście Państwo zawsze na posterunku po to, by strzec naszego bezpieczeństwa, by realizować swoje najważniejsze zadanie. Chcę Państwa zapewnić, że absolutna większość polskiego społeczeństwa z szacunkiem i wdzięcznością patrzy na Państwa i ocenia Państwa codzienny trud i wysiłek – powiedział Prezydent RP.

Prezydent RP Andrzej Duda, w trakcie uroczystości, wręczył nominacje generalskie komendantom Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej płk. SG Adamowi Wanarskiemu oraz Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk. Tomaszowi Zybińskiemu. Nadał też odznaczenia państwowe zasłużonym funkcjonariuszom Straży Granicznej. Za zasługi w działalności na rzecz bezpieczeństwa publicznego odznaczeni zostali Złotym Krzyżem Zasługi Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek oraz Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Popko.

W tym roku z okazji Święta Straży Granicznej na pierwszy stopień oficerski promowanych zostało 160 funkcjonariuszy. Kurs oficerski trwał 6 miesięcy, odbywał się w Kętrzynie i w Koszalinie. Medale za Zasługi dla Straży Granicznej otrzymało 318 osób, w tym funkcjonariusze, pracownicy, a także funkcjonariusze innych służb. Odznaką Straży Granicznej zostało wyróżnionych 317 funkcjonariuszy.

W dniach 13 i 14 maja, w przededniach tegorocznych obchodów święta po raz pierwszy hejnał z wieży Kościoła Mariackiego zabrzmiał w wykonaniu trębacza wielokrotnie wyróżnianej w kraju i na świecie Orkiestry Reprezentacyjnej SG. Funkcjonariusz SG pokonał 239 schodków, by dać wyjątkowy popis na żywo.

Uroczystości zakończyła prezentacja musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej SG, występ Orkiestry Reprezentacyjnej SG oraz defilada pododdziałów nowo promowanych funkcjonariuszy SG.

W obchodach Święta Straży Granicznej wzięli udział: Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęka, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Sekretarz Stanu Szef BBN Jacek Siewiera, Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik oraz Sekretarz Stanu KPRP Wojciech Kolarski, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita reprezentujący Prezesa rady Ministrów, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz szefowie urzędów centralnych, komendanci służb mundurowych podległych MSWiA oraz na co dzień współpracujący z formacją, dowódcy poszczególnych rodzajów sił zbrojnych RP, szefowie spółek Skarbu Państwa, przedstawiciele Związków Zawodowych Pracowników i Funkcjonariuszy SG oraz przedstawiciele duchowieństwa.

zdj.: chor. szt. SG Paweł Kowaleczko (GKGSG), st. chor. szt. SG Paweł Śnieć (Zespół Prasowy KGSG)

źródło: https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/11718,Centralne-Obchody-Swieta-Strazy-Granicznej-w-Krakowie.html