Dlaczego protestujemy #5

1760
Protest Straż Graniczna

Do tej pory resort zdrowia  nie mógł się pochwalić sukcesem  w walce o zdrowie psychiczne obywateli.  Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z 2017 roku oceniła, że Narodowy Program Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2015 zakończył się fiaskiem.  Ale problem jest i  Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło  realizację nowego programu wspierającego zdrowie psychiczne obywateli oraz zapobiegającego zaburzeniom psychicznym.

Okazuje się, że jedną z najbardziej narażonych na stres, wypalenie zawodowe, lęki czy depresję grup zawodowych są służby mundurowe. 

 – Z pracy z pracownikami służb mundurowych doskonale wiemy, że często lekceważone są  problemy kondycji psychicznej. Tymczasem takie zaburzenia jak stres, nerwice, depresje, wypalenie zawodowe czy też utrudniające życie zaburzenia snu nie tylko wpływają na komfort i efektywność pracy ale i na bezpieczeństwo ogółu obywateli – informuje Antoni Sobolewski, wiceprezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość.  Jest to jedna z organizacji realizującej projekt z zakresu zdrowia publicznego pn. „Ocena kondycji psychicznej”  w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Czytaj więcej – Depresja w służbach mundurowych, czyli miej to z głowy