Związkowcy ze służb mundurowych nie spotkali się z premierem. „Przyjedziemy jeszcze raz”

803

Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych nie spotkali się z premierem Mateuszem Morawieckim. Jego kancelaria zaproponowała im dalsze rozmowy w Centrum Społecznym „Dialog”. Propozycję tę odrzucili. MSWiA poinformowało we wtorkowym komunikacie, że cały czas jest gotowe do rozmów ze związkowcami.

Przedstawiciele komitetów protestacyjnych związków zawodowych wchodzących w skład Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych we wtorek chcieli się spotkać z premierem Mateuszem Morawieckim, by omówić z nim postulaty m.in. podwyżek pensji i likwidacji granicy wieku, od którego mogą przechodzić na emeryturę. Do spotkania nie doszło. Protestujących przyjął zastępca szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot. Zaproponował związkowcom spotkanie w Centrum Społecznym „Dialog”, ale nie przyjęli oni tej propozycji.

Przewodniczący FZZSM oraz NSZZ Policjantów Rafał Jankowski w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że nie wie, dlaczego premier nie chciał podjąć rozmów. Dodał, że w związku z tym protestujący – najprawdopodobniej na przełomie września i października – przyjdą przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów jeszcze raz, ale wtedy będzie ich „kilka, kilkanaście albo kilkadziesiąt tysięcy”.

Podkreślił, że związkowcy nie chcą „prowadzić dialogu na ulicy”. Zaproszenie Pawła Szrota do Centrum Społecznego „Dialog” nazwał pomyłką. – Nie potrafię nawet tego skomentować, bardzo żałuję, że doszło do takiej sytuacji – powiedział.

Rozmowy z ministrem „kompletnie bez rezultatów”

Z kolei przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tula ocenił, że „ktoś z całą odpowiedzialnością chce nas popchnąć w stronę protestu politycznego”, a służby nie są polityczne.

Związkowcy przekazali w KPRM pismo do premiera. Napisali w nim, że przychodzą do niego w imieniu tysięcy polskich funkcjonariuszy zaniepokojonych kryzysem kadrowym w służbach mundurowych, rozgoryczonych własną sytuacją materialną i rozczarowanych postawą ministrów nadzorujących poszczególne służby”.

– Bez sprawnie działających służb nie może być mowy o bezpieczeństwie, a bez funkcjonariuszy o sprawnie działających służbach – podkreślili związkowcy w piśmie do premiera.

Dodali, że FZZSM w marcu alarmowała swoich ministrów o złej sytuacji w służbach oraz przedstawiła sześciopunktowy plan ustabilizowania sytuacji kadrowej. Zaznaczyli, że na ich apel zareagował jedynie minister MSWiA, który podjął ze związkowcami rozmowy, jednak – ich zdaniem – nie przyniosły one „kompletnie żadnych rezultatów”.

„Sytuacja ta zmusza Federację, aby z opisanymi problemami zwrócić się bezpośrednio do pana premiera jako do osoby posiadającej wszelkie kompetencje, aby kryzys kadrowy w służbach mundurowych rozwiązać skutecznie” – czytamy w piśmie.

„Mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami”

Związkowcy zaznaczyli również, że w projekcie przyszłorocznego budżetu m.in. „nie pojawiły się dodatkowe środki na podwyżki i waloryzację uposażeń, których domaga się Federacja”.

Do sprawy w oficjalnym komunikacie odniosło się MSWiA. Resort zaznaczył, że na dalsze rozmowy ze związkowcami otwarci są zarówno szef MSWiA Joachim Brudziński, jak i wiceminister Jarosław Zieliński. Podkreślono, że trwa dialog, którego celem jest zapewnienie funkcjonariuszom jak najlepszych warunków służby.

W komunikacie zaznaczono, że szef MSWiA Joachim Brudziński „podkreślił, że jest głęboko przekonany, że stronie związkowej w takim samym stopniu jak MSWiA zależy na wypracowaniu jak najlepszych rozwiązań dla wszystkich funkcjonariuszy i pracowników służb”.

„Wiceminister Jarosław Zieliński w ubiegłym tygodniu spotkał się z Rafałem Jankowskim, przewodniczącym NSZZ Policjantów i szefem Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Podczas spotkania wiceszef MSWiA i przewodniczący NSZZ Policjantów omówili najważniejsze bieżące problemy w Policji oraz oczekiwania związkowców” – podkreślono.

Resort zapewnił, że „robi wszystko”, by postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe udało się pogodzić. „Niestety w służbach mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami m.in. w kwestii wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych” – dodano. czytaj więcej …

źródło:http://www.polsatnews.pl