Związek zawodowy policji w RFN: nie jesteśmy batalionami ochroniarzy ośrodków detencyjnych

1289

Po obławie policyjnej na ośrodek dla uchodźców w Ellwangen związek zawodowy policji (GdP) jest przeciwny przejęciu ochrony planowanych ośrodków detencyjnych w Niemczech.

Przewodniczący niemieckiego związku zawodowego policji (GdP) Oliver Malchow oświadczył w rozmowie z rozgłośnią Bayerische Rundfunk: „Nie chcemy zajmować się ochroną ośrodków detencyjnych. Jesteśmy wykwalifikowanymi funkcjonariuszami policji, a nie ochroniarzami”.

Szef GdP wyraził też swoje zdziwienie, mówiąc: „Dlaczego musimy pilnować ludzi, którzy ubiegają się o azyl, innymi słowy odbierać im wolność”. Oliver Malchow skrytykował jednocześnie szefa resortu spraw wewnętrznych RFN Horsta Seehofera (CSU), który zamierza wykorzystać policję federalną jako wsparcie w planowanych przez niego ośrodkach detencyjnych. Jak podkreślił Malchow „nie rozumię, jak można wpaść na pomysł, by wykorzystać policję do ochrony”, dodając „nie jesteśmy batalionami ochroniarzy”. GdP obawia się, że takie zorganizowane protesty, jak ten w Ellwangen mogą się powtórzyć, jeśli w takich ośrodkach detencyjnych przetrzymywanych będzie więcej osób zagrożonych deportacją.

Natomiast rząd RFN nie dostrzega takiego zagrożenia. W czwartek minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer zaprezentował plany takich ośrodków. Jesienią powstanie pierwszych sześć, które poddane zostaną testom. Czytaj więcej …

źródło: https://wiadomosci.onet.pl/ foto:internet