Żołnierze WOT ćwiczyli wspólnie ze Strażą Graniczną

2116

Pierwsze na Podkarpaciu ćwiczenia żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej ze Strażą Graniczną, które odbyły się w weekend, otworzyły cykl przygotowań żołnierzy do udzielenia wsparcia funkcjonariuszom SG w sytuacjach kryzysowych.

W ćwiczeniach udział wzięli żołnierze z 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia. Zostali zapoznani ze specyfiką pracy funkcjonariuszy SG oraz sprzętem będącym na wyposażeniu placówki SG w Horyńcu Zdroju – powiedział dziś rzecznik prasowy brygady por. Witold Sura.

Sura wyjaśnił, że wspólne ćwiczenia z SG są możliwe dzięki podpisaniu na początku kwietnia br. porozumienia między dowódcą 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej a komendantem Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

Rzecznik podkarpackiej brygady zaznaczył, że ćwiczenia żołnierzy ze Strażą Graniczną są bardzo istotne, bo struktura Wojsk Obrony Terytorialnej tworzona jest w taki sposób, by jak najlepiej wpisać się w pomoc społeczeństwu i wyspecjalizowanym służbom.

– Zadania takie będą realizowane poprzez wsparcie społeczności lokalnych w czasie klęsk żywiołowych, katastrof i innych zagrożeń o charakterze niemilitarnym – zaznaczył Sura, ale zastrzegł przy tym, że celem WOT nie jest zastępowanie innych służb.

Oprócz wspólnych ćwiczeń z SG w miniony weekend żołnierze WOT z Podkarpacia odbyli kolejne w tym roku szkolenia rotacyjne.

Jak podkreślił Sura, w każdym dniu w zajęciach wzięło udział około 800 żołnierzy batalionów lekkiej piechoty z Rzeszowa, Niska, Dębicy, Jarosławia i Sanoka. – W sobotę i niedzielę żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej doskonalili umiejętności ze szkolenia ogniowego na strzelnicach m.in. w Łańcucie, Nisku i Nowej Dębie – powiedział. więcej …

źródło:internet/foto https://rzeszow.onet.pl