Zmiana na stanowisku Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej

930

24 maja w Przemyślu odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej płk. SG Andrzejowi Popko, który zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od jutra obejmie nowe stanowisko.

Dziś, po 30 latach służby, ze sztandarem Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej pożegnał się gen. bryg. SG Robert Rogoz. Podczas uroczystej zbiórki, w Komendzie Bieszczadzkiego OSG, złożono meldunki o zdaniu i przejęciu obowiązków służbowych. Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga wprowadził nowego Komendanta BiOSG oraz pożegnał odchodzącego na emeryturę generała Rogoza. Komendant podziękował żegnającemu się z mundurem gen. bryg. SG Robertowi Rogozowi za sumienne i profesjonalne wykonywanie obowiązków służbowych, natomiast obejmującemu nowe stanowisko płk. SG Andrzejowi Popko życzył sukcesów w realizacji wszystkich planów służbowych.

W uroczystej zbiórce uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kadra kierownicza BiOSG, funkcjonariusze i pracownicy oddziału oraz zaproszeni goście.

Płk SG Andrzej POPKO jest absolwentem Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Z mundurem związany jest od 1992 roku, kiedy to został kadetem Szkoły Chorążych Straży Granicznej w Kętrzynie. Po jej ukończeniu rozpoczął służbę w Nadbużańskim Oddziale SG, gdzie spędził kolejnych 15 lat. Swoją ścieżkę kariery rozpoczął jako kontroler w przejściu granicznym w Terespolu, obejmując m.in. stanowisko Komendanta Placówki w Terespolu oraz Dorohusku. W latach 2008-2016 był Naczelnikiem Wydziału Granicznego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, a w roku 2014 pełnił również obowiązki Zastępcy Komendanta Oddziału. Od maja 2018 roku Dyrektor Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej.

Płk SG Andrzej Popko był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany za wzorową służbę, m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego – od dnia 25 maja płk SG Andrzej Popko został powołany na stanowisko Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.