X Mistrzostwa Straży Granicznej w Narciarstwie Biegowym w ramach 40. Jubileuszowego Biegu Piastów rozstrzygnięte

1590

4 marca 2016 r. po raz czterdziesty – Jubileuszowy na Polanie Jakuszyckiej zgromadziły się tysiące zawodników i zawodniczek z całego świata, by zmierzyć się w jednej z największych imprez sportowych popularyzujących narciarstwo biegowe – Biegu Piastów. W kalendarzu imprez sportowych organizowanych pod patronatem Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz NSZZ FSG od dziesięciu lat odbywają się Mistrzostwa Straży Granicznej w Narciarstwie Biegowym. W tym roku do sportowej rywalizacji na dystansach 12,5 km i 50,5 km stanęło 36. funkcjonariuszy z oddziałów, ośrodków szkolenia SG oraz Komendy Głównej SG, by walczyć o główne nagrody.

W klasyfikacji drużynowej na dystansie 12,5 km zwyciężyła reprezentacja Bieszczadzkiego Oddziału SG. Na drugim stopniu podium stanęli reprezentanci Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu.

W klasyfikacji indywidualnej kobiet na dystansie 12,5 km CT, najwyższy laur zwycięstwa przypadł Irminie Sikorze (Bieszczadzki Oddział SG), która ukończyła bieg z czasem 00:49:14. Drugie miejsce wywalczyła Justyna Korotko z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG z czasem 00:55:17. Na trzecim stopniu podium stanęła reprezentantka z Morskiego Oddziału SG – Grażyna Zieniawa – 00:59:59.

W klasyfikacji indywidualnej mężczyzn na dystansie 12,5 km CT, pierwsze miejsce zdobył Wojciech Cybruch z Nadodrzańskiego Oddziału SG z czasem 00:41:22, drugie miejsce wywalczył Eugeniusz Słobodzian ze Śląsko – Małopolskiego Oddziału SG (00:41:48), trzecie miejsce przypadło Adamowi Dutce z Bieszczadzkiego Oddziału SG (00:42:41).

W kategorii najlepszy funkcjonariusz NSZZ FSG na dystansie 12,5 km CT, pierwsze miejsce zajął Eugeniusz Słobodzian ze Śląsko – Małopolskiego Oddziału SG, drugie zdobył AdamDutka z Bieszczadzkiego Oddziału miejsce trzecie miejsce przypadło Tomaszowi Szeremecie z Bieszczadzkiego Oddziału.

W kategorii najlepszy funkcjonariusz NSZZ FSG na dystansie 12,5 km C, pierwsze miejsce zajął Eugeniusz Słobodzian ze Śląsko – Małopolskiego Oddziału SG, drugie zdobył Adamowi Dutce z Bieszczadzkiego Oddziału miejsce trzecie miejsce przypadło Tomaszowi Szeremecie z Bieszczadzkiego Oddziału.

W klasyfikacji kobiet na dystansie 50,5 km CT, zwycięstwo odniosła Irmina Sikora z Bieszczadzkiego Oddziału SG (04:02:21). Drugie miejsce zdobyła Agnieszka Mercik z Bieszczadzkiego Oddziału SG, z czasem (05:02:24).

Duże emocje wzbudziła konkurencja mężczyzn, którzy walczyli przemierzając jakuszyckie trasy na dystansie 50,5 km. W klasyfikacji mężczyzn najwyższe podium zajął Eugeniusz Słobodzian ze Śląsko – Małopolskiego Oddziału SG (03:04:34), drugie miejsce wywalczył Wojciech Cybruch z Nadodrzańskiego Oddziału SG (03:06:40). Trzecie miejsce przypadło Ryszardowi Malungowi, który pokonał trasę z czasem (03:08:03).

Cenne nagrody ufundowała Komenda Główna Straży Granicznej oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy SG. W imieniu Komendanta Głównego Straży Granicznej medale i nagrody wręczali: Komendant Morskiego Oddziału SG – kontradmirał SG Piotr Stocki, Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu – płk SG Marek Woszczatyński, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy SG  – mjr SG Mariusz Tyl oraz Przewodniczący Organizacji Uczelnianej NSZZ FSG Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu – mjr SG Zbigniew Caban.

Wykorzystano treść artykułu: Beata Czarniecka – Serafin