Wypoczynek w Beskidach 2018

1078

Wypoczynek w Beskidach 2018

W dniach 10-18.2018 r. Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG przy Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu zorganizował V edycję wypoczynku polsko-ukraińskiej młodzieży pod hasłem „Jedność ludzi-granicami nie podzielisz”. Na zaproszenie naszego Zarządu NSZZ FSG do Polski przybyła grupa 13 dzieci wraz z opiekunami z m. Sarny na Ukrainie. Wyjazd z Ukrainy zorganizował Proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego z m. Sarny Ks. SAC Władysław Łukasiewicz. Grupa zakwaterowana została w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w m. Zarzecze k. Żywca, w przepięknej okolicy jeziora żywieckiego.

Celem nadrzędnym tej inicjatywy było zorganizowanie wypoczynku dla młodzieży z Ukrainy, w większości posiadającej polskie korzenie, zapoznanie z atrakcjami Beskidu Śląskiego i Żywieckiego i promocja tego regionu. W ramach pobytu grupa miała także okazję do zapoznania się z historią i tradycją oraz specyfiką tego regionu kraju. Na pewno dzieci długo będą pamiętały jeden ze specyfików kulinarnych tego regionu, placki na blasze z boczkiem, serwowane w zaprzyjaźnionej karczmie w Koniakowie, lody w Bielsko-Biała bezpośrednio wytwarzane przed spożyciem przy pomocy ciekłego azotu oraz porcję pachnącej i chrupiącej kiełbasy z grilla u Piotra w Koniakowie po całodziennej, wyczerpującej wycieczce.

W trakcie wycieczek dzieci miały możliwość przyjrzenia się pracy Starostwa i Urzędu Miasta w Żywcu i w Bielsko-Biała oraz spotkania z włodarzami tych miast.

Pobyt obfitował w wiele atrakcji, była możliwość poznania trójstyku i „zwiedzenia” trzech krajów (Polski, Czech i Słowacji) bez konieczności odpraw i oczekiwania w kolejkach na przekroczenie granicy, zapoznania się z kulturą i tradycją Trójwsi (Istebna,Koniaków i Jaworzynka), gdzie uczestniczono w warsztatach w Centrum Pasterskim w Koniakowie. Podziw grupy wzbudził fakt obejrzenia i „dotknięcie” eksponatu wpisanego do księgi rekordów Guinesa – największej na świecie koronki koniakowskiej. W miejscowym nadleśnictwie, gdzie następuje introdukcja głuszcza była możliwość spotkania w cztery oczy tego pięknego i zagrożonego wyginięciem ptaka. Dużą atrakcją dla dzieci był na pewno przejazd kolejką zasponsorowany przez Bogdana po pięknych trasach okolic Wisły: zapora w Wiśle, wodospady i Pałac Prezydencki oraz przepiekne widoki gór.

W trakcie pobytu nie mogło zabraknąć różnych form wypoczynku, był więc pobyt w aquaparku, rejs po jeziorze żywieckim, wspólne gry i zabawy z harcerzami z hufca w Żywcu, ognisko i pieczenie kiełbasek. Pobyt w schronisku umilał basen, z którego chętnie korzystano.

Zorganizowano zwiedzanie muzeum Browaru Żywieckiego, muzeum bajki w Bielsko-Biała, stadionu piłkarskiego i Placówki SG w Bielsko-Biała. Był też wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic.

Przebywając na tym terenie spotkaliśmy się z sympatią mieszkających tutaj ludzi i instytucji, czego dowodem były gesty życzliwości i serdeczności przejawiające się m.in. fundowaniem poczęstunków, napojów i lodów dla dzieci, umożliwieniem przejazdu kolejką po Wiśle.

Przedsięwzięcie trudno było by zorganizować, gdyby nie grupa ludzi, która poświęcając swój czas zaangażowała się w tą inicjatywę. Serdeczne podziękowania dla pasjonatów z Żywca i okolic – Jacka, Marka,Tomka i Darka oraz Stanisława, dla członków Prezydium ZO NSZZ FSG w Raciborzu – Tomasza i Rafała. Podziękowania także dla Przewodniczącego ZO NSZZ FSG w Chełmie, który udzielił pomocy przy organizacji pobytu.

Tegoroczne przedsięwzięcie było możliwe do zorganizowania dzięki wsparciu finansowemu różnych firm i instytucji. Organizator składa podziękowania dla głównego sponsora wydarzenia PZU Życie SA, Fundacji PKO Banku Polskiego, Europejskiego Konsorcjum Ubezpieczeniowego, firmy ELMONTAŻ Spółka z o.o w Żywcu oraz firmy KAREN-PIANKI z Raciborza i firmy P.H.U. DAKO Spółka z o.o
w Gliwicach.

Mariusz Wiśniewski