Uroczysty apel z okazji 27. rocznicy powołania Straży Granicznej

1317

27 maja 2018 r. odbył się uroczysty apel z okazji 27. rocznicy powołania Straży Granicznej. W tym roku świętowaliśmy na dziedzińcu Pałacu Branickich razem z mieszkańcami Białegostoku i okolic.

Uroczyste obchody rozpoczęły się już w piątek 25 maja br. o godz. 9.30 mszą świętą w intencji funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku. W tej samej intencji odbyło się również nabożeństwo w Katedrze Prawosławnej pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy. W niedzielę (27.05.2018 r.) o godzinie 14.30 na dziedzińcu Pałacu Branickich rozpoczął się uroczysty apel, na którym wręczono awanse, medale i wyróżnienia.

Uroczystość rozpoczął Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Grzegorz Biziuk witając przybyłych gości. A swoją obecnością zaszczycił Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński, Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga,  przedstawiciele władz rządowych i samorządowych naszego województwa, duchowieństwo, służby mundurowe, także delegacja litewskiej służby granicznej, przedstawiciele urzędów, firm, instytucji  na co dzień współdziałających z Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej oraz licznie zgromadzeni goście.

Obchody Święta Straży Granicznej o podobnym przebiegu odbyły się w dniu 28.05.2018 w Suwałkach i były organizowane przez placówki z północnego odcinka granicy państwa ochranianego przez Podlaski Oddział Straży Granicznej. Przebieg uroczystości zakończył się piknikiem. Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG w Białymstoku reprezentował Przewodniczący Piotr Baranicz a Zarząd Główny NSZZ FSG wiceprzewodniczący Emil Czwaliński.

Wszyscy którzy przybyli na uroczystości mieli okazję nie tylko skorzystać z przygotowanych dla nich stoisk promocyjnych, zapoznać się ze sprzętem jaki wykorzystywany jest w codziennej służbie,  ale również wysłuchać występu Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej z Gdańska