Strażnicy graniczni pobili rekord Polski w najdłuższym biegu sztafetowym

780

Blisko 1000 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Straży Granicznej, a także prawie 400 strażaków, policjantów, harcerzy i uczniów, wzięło udział w sztafecie „Wokół Niepodległej”. Dziś (10 października br.) w miejscowości Berżniki (woj. podlaskie) zakończył się bieg wzdłuż granic Rzeczypospolitej. W uroczystym zakończeniu wziął udział minister Joachim Brudziński. Uczestnicy sztafety pobili rekord Polski w najdłuższym biegu sztafetowym.

– Uczciliście 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę w sposób najpiękniejszy z możliwych, bo poprzez swoje poświęcenie i pasję – powiedział minister Joachim Brudziński. Funkcjonariusze i pracownicy cywilni SG biegli wzdłuż granic Polski nieprzerwanie przez 18 dni, bez względu na warunki pogodowe.

Funkcjonariusze, którzy wzięli udział w biegu, ustanowili rekord Polski w najdłuższej sztafecie biegowej pod względem pokonanego dystansu, a także długości czasu, w którym odbywał się bieg (18 dni). – Jako Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji jestem dumny, że mam ten zaszczyt nadzorować jedną z formacji, która jest najlepszą z najlepszych – powiedział szef MSWiA.

Trasa biegu zapisywana była przy pomocy urządzeń GPS, w które byli wyposażeni biegacze. Na mecie biegu sędzia z Biura Rekordów, Paweł Chwalibóg, zweryfikował wynik podjętej próby. Każdy z biegaczy pokonał średnio ok. 3,5 km, a sztafeta pokonała łącznie dystans prawie 3600 km, czyli tyle, ile wynosi długość granicy Rzeczypospolitej. – Dzisiejszy sukces wymagał od was poświęcenia, ale widzę po waszych twarzach i reakcjach, że przyniósł wam także ogromną satysfakcję – powiedział minister do biegaczy, którzy dotarli na metę. – Wasz rekord Polski będzie inspiracją dla przyszłych pokoleń – dodał.

Bieg zakończył kpt. Łukasz Lewczuk z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Funkcjonariusz na początku października 2017 r. zdobył jeden ze szczytów Nepalu – Ama Dablam o wysokości 6812 m n.p.m. Łukasz Lewczuk jest także triathlonistą i wielokrotnym uczestnikiem misji organizowanych przez Frontex.

Trasa biegu „Wokół Niepodległej” prowadziła po drogach i ścieżkach przy granicy, ale także po drogach powiatowych i krajowych m.in. przez Przemyśl, Nowy Sącz, Zakopane, Świecko, Słubice, Hel, Władysławowo, Szczecin. Na trasie znajdowały się ważne historycznie punkty honorowe, czyli miejsca związane z walką o niepodległość, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów. Na odcinki honorowe zaproszeni zostali uczestnicy spoza Straży Granicznej – przedstawiciele innych służb, urzędów, instytucji, uczniów i harcerzy itp. Łącznie w biegu wzięło udział prawie 400 osób spoza Straży Granicznej.

źródło: http://www.mswia.gov.pl