Podwyżka 10 tys. zł rocznie, nadgodziny, emerytury. Oto porozumienie policjantów z MSWiA

4344

W czwartek późnym wieczorem przedstawiciele Policji porozumieli się z ministrem Joachimem Brudzińskim. Dostaną 655 zł podwyżki od stycznia 2019 roku i kolejne 500 od 2020 roku. W skali roku to oznacza podwyżkę 10 tysięcy złotych. Na rękę.

W czwartek późnym wieczorem przedstawiciele Policji porozumieli się z ministrem Joachimem Brudzińskim. Dostaną 655 zł podwyżki od stycznia 2019 roku i kolejne 500 od 2020 roku. W skali roku to oznacza podwyżkę ponad 10 tysięcy złotych. Na rękę. Do tego MSWiA zgodziło się na płatne nadgodziny oraz zmiany w emeryturach.

Porozumienie zakończyło akcję protestacyjną, trwającą od lipca tego roku. W ramach tej akcji funkcjonariusze w ostatnich dniach w dużej części postanowili pójść na zwolnienia lekarskie. Szacunki mówiły o nawet jednej trzeciej policjantów w całym kraju.

Szef MSWiA Joachim Brudziński podkreślił, że wypracowany kompromis musiał pogodzić postulaty funkcjonariuszy i możliwości budżetowe państwa. Przedstawiamy, co wywalczyli sobie policjanci. Punkt po punkcie.

Przede wszystkim podwyżki w dwóch etapach. Najpierw 655 zł brutto – już od stycznia 2019 roku, czyli za dwa miesiące. To oznacza ponad 500 zł netto.

Rok później kolejne 500 zł brutto, czyli ok. 390 zł na rękę. W sumie więc za niespełna 14 miesięcy funkcjonariusze będą co miesiąc zarabiać o 1155 zł więcej (około 900 zł na rękę). Od 2020 roku każdy policjant zarobi więc rocznie na rękę blisko 10 tysięcy złotych więcej niż dziś.

Po drugie, od lipca 2019 roku obowiązywać będą pełnopłatne nadgodziny dla Policji, ale również strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Do tej pory przysługiwało im jedynie prawo do odebrania za nie dni wolnych. Teraz będzie to żywa gotówka. Na początek rozliczane mają być w ciągu 6 miesięcy, ale negocjacje w tej kwestii jeszcze będą trwały. czytaj więcej …

źródło:https://www.money.pl