Odmrożenie kwoty bazowej coraz bliżej. Projekt budżetu trafił do Sejmu

3553

Wydaje się, że mundurowi mogą być jednak spokojni. Podwyżki w przyszłym roku, zgodnie z zapowiedziami kierownictwa MSWiA, powinny trafić na konta funkcjonariuszy. Jak przekonywał niedawno podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych szef MSWiA Mariusz Kamiński, zgodnie z podpisanym w listopadzie ubiegłego roku porozumieniem, od stycznia mundurowym wypłacona zostanie kolejna tura podwyżek w wysokości 500 złotych brutto na każdy etat wraz z nagrodą roczną. Maciej Wąsik dodał, że resortowi zależy na tym, by kwoty te były jak najbardziej „spłaszczone”, tzn. by w możliwie równej wysokości trafiały do wszystkich mundurowych. Jak dodał, mogą wystąpić rozbieżności jednak na poziomie kilkudziesięciu, a nie kilkuset złotych. „Nie będzie tak, że na dole policjant dostanie 120 zł, a komendant 1200 złotych” – zapewniał wiceszef MSWiA.

Odmrożenie kwoty bazowej dla funkcjonariuszy coraz bliżej. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Rada Ministrów 23 grudnia br. przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2020 rok. Jak przekonywał premier Mateusz Morawiecki, przyszłoroczny budżet zapewnia zbilansowanie wydatków i dochodów państwa, a co za tym idzie, jak na razie, rządzący nie przewidują deficytu. Powody do zadowolenia mogą mieć funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze. Zgodnie z przyjętym dokumentem, w przyszłym roku, pierwszy raz od lat, wzrosnąć ma kwota bazowa, która ma wpływ na mundurowe pensje. Jeśli proponowane przez rząd zapisy nie zostaną zmienione w toku prac parlamentarnych, w przyszłym roku kwota bazowa wzrośnie z dotychczasowego poziomu 1523,29 złotych do 1614,69 zł.

Rząd musiał zająć się projektem budżetu już po raz drugi w ostatnich miesiącach. We wrześniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na przyszły rok, jednak ze względu na październikowe wybory i parlamentarną zasadę dyskontunuacji, konieczne było ponowne procedowanie dokumentu. Pod obrady rządu trafił on niemal w niezmienionej formie, choć jak podkreślali przedstawiciele ministerstwa finansów, „niewielkie” zmiany zostały wprowadzone. Niezmieniona została jednak wysokość kwoty bazowej jaką rządzący planują ustalić na przyszły rok. Zgodnie z dokumentem od stycznia 2020 roku ma ona wynieść dla funkcjonariuszy oraz żołnierzy 1614,69 zł, co oznacza, że wzrośnie o 91,4 zł, z niezmienianego od 10 lat poziomu 1523,29 zł. Nieco inaczej sprawa wygląda w Służbie Celno-Skarbowej. W SCS kwota bazowa utrzymuje się bowiem na poziomie 1701,09 zł, a od stycznia wzrosnąć ma do 1803,16 zł. 

Projekt ustawy budżetowej na 2020 rok do Sejmu trafił 24 grudnia i został skierowany do pierwszego czytania. To początek legislacyjnej drogi najważniejszego, z finansowego punktu widzenia, dokumentu w państwie. I o ile można się spodziewać, że przez Sejm projekt przyjęty zostanie stosunkowo szybko, to jak zachowa się Senat pozostaje wciąż pytaniem otwartym.

Podwyżki tuż tuż

Dlaczego podniesienie wysokości kwoty bazowej tak elektryzuje mundurowe środowisko? Po pierwsze, nie zmieniała się ona przez 10 ostatnich lat. Po drugie, chodzi o sposób w jaki obliczane jest uposażenie funkcjonariuszy, a do wyliczenia jego przeciętnej wysokości używa się właśnie m.in. kwoty bazowej, która określana jest co roku w ustawie budżetowej. Pytaniem, które pojawia się w związku z planowanymi zmianami jest to, jak ta decyzja realnie przełoży się na mundurowe uposażenia. Odpowiedź nie jest jednak wcale taka prosta. czytaj więcej …

źródło: https://infosecurity24.pl