Nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

485

Mniej osób w sklepie, ograniczenia w poruszaniu się nieletnich, zamknięte parki i bulwary – to tylko niektóre z nowych obostrzeń, jakie wprowadza rząd w związku z epidemią koronawirusa. O decyzjach podjętych na wtorkowym (31 marca br.) posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poinformowali na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Od 1 kwietnia br. do odwołania każda osoba do 18 roku życia wyjdzie z domu tylko z dorosłym opiekunem, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmienione zostają zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych, a także zawieszona zostaje działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży.   – Stoimy przed bardzo trudnym wyborem. Albo sytuacja będzie dramatycznie gorsza w najbliższych miesiącach, albo będzie trudniejsza, ale możliwa do zarządzenia, do wprowadzenia odpowiednich reguł, procedur w służbie zdrowia, zasad izolacji, kwarantanny – powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. – Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć tego najgorszego scenariusza, nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie. W wyniku analiz i badań podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń – poinformował szef rządu.   – Jeśli ograniczymy kontakty między ludźmi to mamy możliwość spowolnić chorobę. Stąd ograniczenia, o których mówił premier – powiedział na konferencji Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – Obecna kara, od 5 do 30 tysięcy, jest niewspółmierna z ryzykiem czyjejś choroby. Bądźmy rozsądni i te najbliższe 2 tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji, a mamy szansę uratować życie innych – dodał.   Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że przestrzeganie nowych obostrzeń będzie egzekwowane przez służby, przede wszystkim Policję. Podziękował także wszystkim funkcjonariuszom za dotychczasowe działania. – Służby mundurowe stają na wysokości zadania. Bardzo dziękuję Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczym Strażom Pożarnym – podkreślił premier.

Nowe zasady dotyczące m.in. robienia zakupów

Zgodnie z nowymi zasadami, do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego będą mogły wejść maksymalnie 3 osoby do jednej kasy. Podobne obostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.   W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte, natomiast wszystkie sklepy będą musiały dostosować się do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa. Od 2 kwietnia br. wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe będą dostępne dla wszystkich.   Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostaną zamknięte. Mogą funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.   Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami. Zawieszone zostaje również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zmiany w zasadach kwarantanny

Rozszerzona zostaje lista osób, które będą podlegały obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą skierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały od 1 kwietnia br.   Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. W mocy nadal pozostają jednak ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób.

Zamknięte parki i bulwary

Wprowadzony zostaje także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy m.in. parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych. Ograniczona zostaje również możliwość korzystania z rowerów miejskich.   Wprowadzony zostaje obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.   W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Ten wymóg zostaje rozszerzony także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożący do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników. Ograniczenie wejdzie w życie 2 kwietnia br. i nie dotyczy samochodów osobowych.

Zmiany w miejscach pracy

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących. Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od 2 kwietnia br.   Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji kluczowych obowiązków.   Szczegółowe informacje o zmianach są dostępne na stronie Koronawirus: informacje i zalecenia.

źródło: https://www.gov.pl