Komunikat z zebrania ZG NSZZ FSG w dniu 1 lipca 2024 r.

6460

Propozycje zmian przepisów dotyczących funkcjonariuszy Straży Granicznej, informacja przewodniczącego ZG NSZZ FSG ze spotkania z wiceministrem Czesławem Mroczkiem, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej oraz sprawy bieżące były głównymi tematami zebrania Zarządu Głównego NSZZ FSG w dniu 1 lipca 2024 roku.

Przewodniczący ZG NSZZ FSG poinformował zebranych o spotkaniu z wiceministrem Mroczkiem w dniu 25 czerwca 2024 roku, podczas którego omówiono wiele istotnych kwestii, które wymagają zmian w Straży Granicznej. Przewodniczący ZG NSZZ FSG wniósł o pilne dokonanie zmian przepisów w zakresie: zmiany definicji płacy zasadniczej w Straży Granicznej w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę w styczniu 2023 roku; wprowadzenia rekompensaty za czas służby przekraczający normy czasu służy (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dn. 28 listopada 2023 r. sygn. K 17/19); zmiany przepisów dotyczących urlopów szkodliwych; zmiany przepisów dotyczących postępowań dyscyplinarnych; wzrostu diet dla funkcjonariuszy Straży Granicznej delegowanych do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej lub w innej miejscowości w celu wykonywania zadań w placówkach Straży Granicznej ochraniających odcinek granicy państwowej z Federacją Rosyjską, Republiką Białorusi i Ukrainą; wprowadzenie płatnych nadgodzin dla funkcjonariuszy otrzymujących dodatek funkcyjnych; wprowadzenia rekompensaty za służbę pełnioną w porze nocnej oraz zrównania warunków socjalnych funkcjonariuszy Straży Granicznej z żołnierzami.

Powyższe kwestie mają być głównym tematem spotkania przewodniczącego ZG NSZZ FSG Marcina Kolasy z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomaszem Siemoniakiem, które ma się odbyć w dniu 4 lipca 2024 roku.

Następnie zostało omówione wspólne wystąpienie do MSWiA przewodniczącego ZG NSZZ FSG Marcina Kolasy i przewodniczącego ZG NSZZP Rafała Jankowskiego o uzupełnienie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa, o uregulowania, które również w odniesieniu do policjantów i funkcjonariuszy Straży Granicznej po pierwsze pozwolą na zachowania prawa do pełnego uposażenia w sytuacji zawieszenia w czynnościach służbowych w związku z wszczęciem postępowania karnego o przestępstwo popełnione w następstwie użycia środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej w związku z wykonywaniem zadań lub czynności służbowych w ramach akcji lub operacji związanych z obrona granicy państwowej, a po drugie – dla funkcjonariuszy określą taki sam limit zwrotu kosztów obrony prawnej, jak dla żołnierzy.

W kolejnym punkcie zebrana ZG NSZZ SG została omówiona sytuacja funkcjonariusz na granicy polsko-białoruskiej oraz sprawa interpretacji przepisów dot. wypracowanych godzin ponadnormatywny czas służby, w szczególności w przypadku kiedy funkcjonariusze odbywają podróż służbową z bronią służbową. Ponadto zostały przedstawione propozycje w zakresie zmiany etatów i wysokości dodatków w ośrodkach szkolenia i WSSG. 

Zarząd Główny NSZZ FSG postanowił wystąpić do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o wydanie wytycznych, które umożliwią funkcjonariuszom Straży Granicznej, którzy pełnią służbę na granicy z Białorusią podwyższenie podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu.

Powyższy wniosek podyktowany jest faktem, iż niemal codziennie funkcjonariusze Straży Granicznej narażają życie i zdrowie mierząc się z agresją ze strony migrantów próbujących forsować polsko-białoruską granicę. 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej przewiduje w § 4 podwyższenie emerytury o 0,5% podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu. 

Ponadto z inicjatywy NSZZ FSG odbędzie się w dniu 8 lipca 2024 roku spotkanie kierownictwa Straży Granicznej z funkcjonariuszami pełniącymi służbę w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Podczas spotkania przedstawiciele funkcjonariuszy będą mieli możliwość bezpośredniego omówienia problematyki pełnienia służby w strzeżonych ośrodkach z kierownictwem SG.

Biuro Zarządu Głównego NSZZ FSG

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.