W dniu 5 października 2016 roku w biurze Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Warszawie odbyło się posiedzenie Prezydium Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.
Z zadowoleniem przyjęto komunikat Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 30 września br. „Ustawa o modernizacji służb: lepsza infrastruktura, nowy sprzęt i wyższe płace”. Jest to długo oczekiwana decyzja o wzmocnieniu służb mundurowych, która swoje odzwierciedlenie winna znaleźć w zapisach budżetowych każdej ze służb, wraz ze skutkiem obowiązującym od 1 stycznia 2017 roku. Informacji na temat wysokości podwyżek pozostawiła jednak niedosyt środowiska mundurowego, gdzie wcześniejsze zapowiedzi i oczekiwania były większe ze względu na kilkuletnie zaniedbania poprzednich rządów.
Jednocześnie Prezydium Federacji Związków Zawodowych Służby Mundurowych popierając zaprezentowane rozwiązania informuje że w toku dalszych prac parlamentarnych nad w/w ustawą, będzie usilnie zabiegać o uwzględnienie wcześniejszych wniosków strony społecznej w zakresie zwiększenia kwot podwyżek dla funkcjonariuszy i pracowników naszych formacji.
Ponadto podjęto i przedyskutowano następujące tematy w zakresie:
- Ustawa o L4 – Federacja popiera rozwiązania wypracowane na grupie roboczej Forum Dialogu Społecznego przy MSW i A gdyż propozycje nie stanowią dodatkowego obciążenia budżetu państwa jak również unormowałyby sposób realizacji wypłacanych środków z tytułu zastępstw. Wypracowane rozwiązania również powinny objąć żołnierzy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Służby Celnej.
- Informacje medialne dotyczące zmian w ustawie emerytalnej służb mundurowych – w tej sprawie federacja wystosowała pisma Pani Premier Rzeczypospolitej Polskiej, która zwróciła się do podległych jej Ministerstw z prośba o wyjaśnienie tej sprawy. Z aktualnych informacji, wynika, iż nie są prowadzane żadne prace nad ta ustawą.
- Art. 15a Ustawy emerytalnej – rozwiązania przedstawione na posiedzeniu Rady Dialogu społecznego w dniu 08 września 2016 roku przez stronę rządowa znalazły akceptacje wśród wszystkich środowisk mundurowych, w ocenie Federacji takie rozwiązanie daje możliwość uzyskania zabezpieczenia emerytalnego większej grupy funkcjonariuszy.
Podjęto decyzję o przekazaniu do Sejmowej Podkomisji Nadzwyczajnej, stanowiska Federacji ZZ SM w sprawie włączenia funkcjonariuszy Służby Celnej do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego służb mundurowych – druk nr 30. Prezydium Federacji przyjęło również założenia, które powinny być rozpatrywane i omawiane na najbliższym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego na zespole do spraw służb mundurowych.