Kolonie w Pieninach dla dzieci ze Straży Granicznej

93

W dniach od 23 czerwca do 03 lipca 2024 roku w Niedzicy w Pieninach, odbyły się kolonie letnie dla dzieci i młodzieży funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej. 90 osób plus kadra przyjechali z Nadbużańskiego Oddziału SG, Morskiego Oddziału SG, Podlaskiego Oddziału SG, Garnizonu Chełm i Biała Podlaska. Kolonie zostały zorganizowane przez ks. ppłk SG Wiesława Kondraciuka i ks. kmdr. ppor. SG Andrzeja Szpurę pod patronatem NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej i przy pomocy Rzymskokatolickiej Parafii Wojskowo – Cywilnej w Chełmie.

Kolonie to czas pieszych wędrówek po górach, oraz zapoznania się z pięknem i bogactwem kultury Pienin. Czas zajęć sportowych, ale i wspólnej modlitwy, codziennej Mszy Świętej, pogodnych wieczorów i dyskotek integrujących dzieci i młodzież.

Największym wyzwaniem dla uczestników kolonii były wędrówki po górach. Po zapoznaniu się z okolicami wokół Hotelu „Pieniny” w Niedzicy dzieci drugiego dnia wraz z przewodnikiem panem Markiem Misztalem oraz wychowawcami zdobyły szczyt „Trzy Korony”. Na Trzy Korony doszły wyruszając od Sromowiec Niżnych. Kolejna wyprawa to przejście przez Wąwóz Homole, gdzie podziwiały niezwykle malownicze kaskady, wysokie kolorowe ściany sięgające 120 metrów i bogatą florę porostów. Wcześniej dzieci zwiedziły Uzdrowisko Szczawnica, gdzie mogły zasmakować leczniczych wód. Spędziły także kilka godzin na termach „Bania” w Białce Tatrzańskiej. Piękno Pienin dzieci podziwiały podczas wyprawy ze Sromowiec Niżnych przez szlak – Pieniński Przełom Dunajca „ Czerwonego Klasztoru” do Szczawnicy. Trud ponad 3 godzinnego marszu został wynagrodzony pięknymi widokami Pienin: „Trzech Koron”, „Sokolnicy” czy „Zbójnickiego Skoku”. Wcześniej zwiedziły „Czerwony Klasztor”. Dzieci odwiedziły parafie w Kluszkowcach, gdzie posługuje o. Andrzej Gut, gdzie uczestniczyły we Mszy św. z oprawą muzyczna zespołu „Lubań”.

Kolonie odbyły się dzięki pomocy i dofinansowaniu: NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej ( Zarząd Główny w Warszawy i Zarządy Oddziałowe
z Chełma, Białegostoku i Gdańska ), Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego z siedzibą w Warszawie, Straży Granicznej Wojska Polskiego.
Po udanym wypoczynku dzieci bezpiecznie wróciły do swoich rodziców i  opiekunów.