III Otwarte Mistrzostwa Kynologiczne Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku

1536

W dniach 28-30 sierpnia 2018 r. odbyły się III Otwarte Mistrzostwa Kynologiczne Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku.
W zawodach udział wzięło 15 przewodników z psami służbowymi z różnych zakątków Polski, w tym 9 z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz 6 przewodników z Bieszczadzkiego OSG, Nadbużańskiego OSG, Warmińsko-Mazurskiego OSG oraz z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku i Straży Miejskiej w Białymstoku.
Sprawdzian strzelecki, bieg przewodnika z psem służbowym na dystansie 1 kilometra, ćwiczenia z ogólnego posłuszeństwa, z zakresu obrony oraz pracy węchowej (tropienie śladów) to konkurencje z którymi musieli się zmierzyć funkcjonariusze wraz ze swoimi pupilami. Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajął chor. szt. SG Szymon Jackiewicz z psem DEVIL z WZD Podlaskiego Oddziału SG, z kolei drugie starszy specjalista Jarosław Gesinowski z psem AJAX ze Straży Miejskiej w Białymstoku, trzecie zaś przypadło chor. SG Krzysztofowi Bućko z psem IKERO z PSG w Bobrownikach.
Dodatkowo wyłoniono najlepsze psy w 3 konkurencjach. W kategorii pies tropiący najlepszym okazał się pies DEVIL z Podlaskiego Oddziału SG, natomiast pies AJAX ze Straży Miejskiej okazał się najlepszy w 2 kategoriach: pies patrolowy oraz pies w ogólnym posłuszeństwie. Zawodników oceniała komisja w składzie: przewodniczący – kpt. SG Robert Potoczny (Wydział Kadr i Szkolenia POSG), członkowie: kpt. SG Michał Marjański (BKiSZ KGSG), Milan Frelich (Policja Orava Słowacja), Leszek Wrotnowski (Zarząd Oddziału w Białymstoku Związku Kynologicznego w Polsce) oraz Michał Szczypta (Zarząd Oddziału w Białymstoku Związku Kynologicznego w Polsce – pozorant).
Uroczystego wręczenia nagród i wyróżnień dokonał Zastępca Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Stanisław Supiński. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali dyplomy oraz upominki.
Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Wydział Kadr i Szkolenia pod Patronatem Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Współorganizatorami Mistrzostw byli Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej i Stowarzyszenie „Łączy nas granica”. Składamy serdeczne podziękowania sponsorom zawodów: ARION, FERRETA, ZOOFOX, KAMELEON, ZOOMAX, REKSIO, WETLAND oraz przychodnia weterynaryjna WET LAND.