I etap biegu „Wokół Niepodległej” za nami

1140

Sztafeta biegu „Wokół Niepodległej” dotarła do województwa lubelskiego. Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG przekazali pałeczkę sztafetową kolegom z Nadbużańskiego Oddziału wczoraj (23.09.18) tuż przed godziną 23:00. Pierwszy etap biegu „Wokół Niepodległej” zakończył się więc zgodnie z planem.

W I etapie sztafety wzięło udział w sumie 94 funkcjonariuszy Straży Granicznej, zarówno z Podlaskiego Oddziału, jak i z innych jednostek organizacyjnych. Byli oni uczestnikami honorowego odcinka, inaugurującego bieg. Otwierającym sztafetę był st. chor. SG Robert Grabsztunowicz z Komendy Głównej Straży Granicznej. Pałeczkę sztafetową przekazało sobie 47 funkcjonariuszy.

Biegacze pokonali I etap, przebiegając prawie 300 km. Na trasie biegu złożono kwiaty w miejscach związanych z walką o niepodległość – we wsi Stanowisko –  w miejscu mordu żołnierzy 24. Batalionu KOP „Sejny”, w Kuźnicy i Klimówce – na grobach żołnierzy 21. Dywizji Górskiej poległych w Bitwie Nad Niemnem w 1920 r., a w Niemirowie – w kwaterze wojennej 14 nieznanych żołnierzy 18. Pułku Piechoty Wojska Polskiego poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1918-20 r.

Bieg „Wokół Niepodległej” podzielony jest na etapy – jeden etap, to jeden oddział Straży Granicznej. W sztafecie uczestniczą przedstawiciele wszystkich oddziałów, ośrodków szkolenia oraz Komendy Głównej Straży Granicznej.

źródło: strazgraniczna.pl zdj. Podlaski OSG