Funkcjonariusze SG zapobiegli tragedii

959

Szybka reakcja funkcjonariuszy z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, którzy zauważyli pożar i sprawnie przeprowadzili akcję ratunkową, ocaliła życie i zdrowie oraz mienie rodzin, mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie palących się zabudowań.

Trzej funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Wetlinie wracali we wtorek wieczorem (30.01.2018 r.) po służbie do swoich domów, kiedy zauważyli płonący budynek w miejscowości. Mjr SG Tomasz Skawiński, chor. sztab. SG  Łukasz Litera oraz st. chor. SG Sławomir Ślazyk natychmiast powiadomili o zagrożeniu dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej oraz dyżurnego z własnej placówki, który skierował na miejsce zdarzenia dodatkowy patrol funkcjonariuszy – st. chor. SG Krzysztofa Hryniaka i kpr.SG Marcina Nawrockiego.

Nie czekając na przyjazd strażaków piątka funkcjonariuszy SG natychmiast przystąpiła do akcji ratunkowej. Wspólnie z właścicielami budynku, zaczęli ratować mienie które jeszcze nie uległo spaleniu – wyprowadzono ciągnik i inne maszyny rolnicze. Ponieważ płonący budynek był z drewna, akcję utrudniał rozprzestrzeniający się błyskawicznie ogień.

Dodatkowo istniało ryzyko, że zapali się również pobliski drewniany budynek mieszkalny. Aby go przed tym uchronić, funkcjonariusze Straży Granicznej razem z mieszkańcami cały czas powlewali ściany budynku wodą.

Po ok. 20 minutach na miejsce zdarzenia przybyli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, którzy przejęli kierowanie akcją. Funkcjonariusze SG pomogli strażakom w podłączeniu węży gaśniczych, a następnie zadbali o zapewnienie bezpieczeństwa na pobliskiej drodze, aby nie doszło do jej zablokowania, co uniemożliwiłoby sprawne dostarczanie wody do gaszenia pożaru.

materiał filmowy:  Bieszczadzki OSG