W dniu 26 września 2015 r. Zarząd Uczelniany Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy SG przy Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej wspólnie Zarządem Zakładowym Zawiązków Zawodowych Pracowników MSW i AP, na terenie Grodu Średniowiecznego w m. Brzeźnik zorganizowali Festyn Rodzinny z okazji szóstej rocznicy powstania Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Uczestnicy po przekroczeniu bram Grodu przenieśli się w odległą podróż, poznając aktywnie historię naszych przodków. Nie tylko patrzyli i słuchali, ale wszystkiego mogli dotknąć i przymierzyć.
Zapoznali się z drewnianą zabudową całej osady, m. in. wieżami strażniczymi, chatą kowala, rybaka, tkaczki, zielarki, myśliwego, garncarza, rolnika, wójtów oraz zbrojownią. Chaty wyróżniały się swoją stałą ekspozycją wykonaną z replik narzędzi codziennego użytku, sprzętu domowego oraz narzędzi pracy niezbędnych w ówczesnych czasach. Po aktywnym zwiedzaniu wszyscy mogli spróbować swoich możliwości i sił w warsztatach:
- Plastycznych, na których dzieci z rodzicami tworzyły prace postaci z okresu średniowiecza za pomocą różnych technik plastycznych: wydzieranki, kolorowanie, wyklejanie. Każdy uczestnik mógł wykonać dzieło plastyczne nawiązujące do historii naszych przodków i zabrać go ze sobą do domu.
- Tkackich na których dzieci z rodzicami w chacie wójtów uczyły się jak tkać krajki na deseczkach lub bardkach. Uczestnicy w takcie tych warsztatów dowiedzieli się jaką funkcję praktyczną, ozdobną i społeczną – podkreślały kosztowne elementy stroju m. in. krajka i jakie miała zastosowanie w życiu codziennym Słowian. Poznali z czego składał się strój męski i żeński oraz jakie noszono ozdoby, obuwie, jak otrzymywano materiał itp. Oczywiście każdy mógł zabrać ze sobą zrobioną własnoręcznie krajkę;
- Średniowiecznych kulinariów, które rozpoczęły się od informacji na temat codziennego życia Słowian. Uczestnicy dowiedzieli się jakie jadano potrawy, jak zdobywano pożywienie, co uprawiano, hodowano i jak przechowywano żywność. Następnie sami mieli okazję mielić ziarna na specjalnie przygotowanych kamiennych żarnach, a na koniec formułowali i upieki własne mączne placki (podpłomyki), którymi się posili.
- Łucznictwa , które rozpoczęły się od części teoretycznej na temat uzbrojenia, metod polowań, obrony osady. Uczestnicy dowiedzieli się jak udomowiano zwierzęta. Część praktyczna obejmowała rzut toporem i całe przeszkolenie z podstaw łucznictwa.
Nie zabrakło również zabaw przygotowanych dla starszych jak i najmłodszych uczestników Festynu, wśród, których największym zainteresowaniem cieszyły się wyścigi na nartach średniowiecznych, przeciąganie liny, dojenie krowy. Dodatkowo można było obejrzeć zagrodę ze zwierzętami i sprawdzić się na torze przeszkód.
Podczas rodzinnego festynu uczestnicy mogli rozkoszować się daniami przygotowanymi przez gospodarzy Grodu.
W imieniu uczestników zabawy organizatorzy złożyli gorące podziękowania sponsorowi – PZU.