Ekspert o propozycji szefa MSWiA: „Brudziński cofa reformy i przywraca przywileje policji”. Jest odpowiedź ministra

2693

Jeśli uważa pan, że policjanci korzystają z nadmiernych przywilejów emerytalnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by zasilił pan szeregi policji – tak można sparafrazować słowa ministra Joachima Brudzińskiego do ekonomisty FOR, który poddał w wątpliwości jego propozycje podwyżek w policji.

– Zamiast podnieść policjantom płace, minister Joachim Brudziński zapowiada rozszerzenie ich przywilejów emerytalnych kosztem przyszłych pokoleń podatników. W dodatku rozstrzał pomiędzy emeryturami policjantów i zwykłych obywateli już dzisiaj jest kosmiczny – napisał na Twitterze Rafał Trzeciakowski, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju.

To odpowiedź na deklaracje Ministra Spraw Wewnętrznych, który obiecał policjantom podwyżki. Zadeklarował, że od stycznia każdy funkcjonariusz dostanie podwyżkę w wysokości 309 zł.

Szef MSWiA zapowiada też zmiany w systemach rozliczania nadgodzin. Do tej pory płatne nadgodziny należały się tylko strażakom, płatne w 60 proc. Zgodnie z propozycją przedstawioną związkowcom, od 1 lipca pieniądze za nadgodziny mieliby dostawać wszyscy mundurowi podlegli pod resort, i to płatne w 100 proc.

Proponowane zmiany dotyczą także rozliczania zwolnień lekarskich i systemu emerytalnego służb mundurowych.

Według obowiązujących przepisów, funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę po 25 latach służby i ukończeniu 55 lat. Z tego ostatniego wymogu minister chce zrezygnować.

„Sam się pan zatrudnij w policji”

Joachim Brudziński zareagował w typowy dla siebie, czyli emocjonalny, sposób. Zasugerował, że jeśli ekspert FOR jest zdania, że policjanci korzystają z nadmiernych przywilejów emerytalnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by sam zasilił szeregi policji.

– Szanowny Panie, w projekcie porozumienia przedstawionym związkom zawodowych służb mundurowych, na pierwszym miejscu jest propozycja podniesienia wynagrodzeń. Co do rzekomych nadmiernych przywilejów emerytalnych, to przecież każdy, również Pan, może starać się wstąpić do policji. czytaj więcej…

źródło:https://www.money.pl