Dlaczego protestujemy #4

1069

Statystyczne gospodarstwo domowe ma co miesiąc do zapłaty 1572 zł opłat (w tej kwocie niema kosztów paliwa na dojazdy do służby.), choć jeszcze trzy lata temu było to 976 zł – wyliczenia na potrzeby raportu „Portfel statystycznego Polaka”, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

czytaj -Portfel statystycznego Polaka szczupleje

Warto zauważyć, że funkcjonariusze nie otrzymują ekstra wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny. Podobnie nie otrzymują dodatkowych gratyfikacji za pracę w nocy i w święta. Podkreślamy że mówiąc o przywilejach mundurowych, trzeba równolegle mówić o kiepskich pensjach, ale także o niebezpieczeństwie, jaki niesie ze sobą ten rodzaj służby. Początkujący strażnik graniczny, jeszcze w czasie tzw. szkółki, otrzymuje około 1900 złotych pensji netto. Gdy dostaje przydział do placówki SG, jego pensja wzrasta przeważnie do 2200-2400 złotych na rękę (to już po podwyżkach z maja 2018).

Rachunki statystycznej rodziny wzrosły więc wciągu trzech lat aż o 61 proc. Dla porównania, pensja minimalna w tym okresie wzrosła o 20 proc., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, według GUS, wzrosło o 23 proc. – pisze PAP.

Wokół pracy w „mundurowce” narosło wiele mitów związanych z bonusami pracowniczymi. Formacje mundurowe są krytykowane za przywileje, gdzie większość z nich została odebrana lub zostanie wkrótce ograniczona.