Delegacja dzieci z Ukrainy gościła w Raciborzu

699

Na zaproszenie funkcjonariuszy Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu w dniach 3 do 6 czerwca przebywała w Raciborzu grupa młodzieży z katolickiej Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego (dawny garnizonowy Kościół Korpusu Ochrony Pogranicza) w Sarnach na Ukrainie.

W trakcie czterodniowego pobytu goście wzięli udział w Pikniku Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka zorganizowanym przez raciborskie służby mundurowe – Służba Więzienna, Straż Graniczna, Policja, Straż Pożarna i Straż Miejska. Podczas pikniku, oprócz prezentacji sprzętu używanego w służbie, pojazdów i uzbrojenia, były konkursy, zabawy, występy taneczne, dmuchany plac zabaw i pokaz bitwy powietrznej. W kolejnych dniach goście zwiedzili Zamek Piastowski, Rynek w Raciborzu i Arboretum Bramy Morawskiej. Była również wizyta w Aquaparku „H2Ostróg”. W dniu 06 czerwca grupa udała się do m. Warszawa, gdzie odbyła się dalsza część wizyty.

Była to już kolejna wizyta w Polsce młodzieży z Ukrainy, których rodzice należą do społecznej organizacji „Polsko – Ukraińska Przyjaźń”. Przedsięwzięcie odbyło się dzięki hojnej pomocy zarówno sponsorów; Europejskie Konsorcjum Ubezpieczeniowe, Stowarzyszenie Forum Grup Zawodowych, firmy EKO OKNA jak i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Organizacja „Polsko-Ukraińska Przyjaźń” opiekuje się na terytorium Ukrainy grobami żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza poległymi i pomordowanymi w 1939 r. w trakcie agresji sowieckiej na Polskę oraz ich upamiętnieniem. W ubiegłym roku w Sarnach odbyła się uroczystość, w trakcie której na ścianie budynku koszarowego, należącego dzisiaj do Armii Ukraińskiej, odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy Pułku Korpusu Ochrony Pogranicza „Sarny” oraz ich ostatniego dowódcę generała brygady Nikodema Sulika.

Na zaproszenie Organizacji „Polsko-Ukraińska Przyjaźń” delegacja funkcjonariuszy ŚMOSG w Raciborzu będzie uczestniczyć w dniach 18-19 czerwca 2016 r. w sportowym turnieju „Jedność ludzi – granicami nie podzielić” organizowanym w m. Sarny na Ukrainie.

Przewodniczący ZO NSZZ FSG w Raciborzu Mariusz Wiśniewski