Będą kontrole sanitarne na granicach z Czechami i Niemcami

295

W ciągu dwóch, trzech dni wdrożymy kontrole sanitarne na głównych przejściach granicznych z Niemcami i Czechami, a także w pociągach i portach – zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w poniedziałek, że w Polsce potwierdzono dotychczas 16 przypadków koronawirusa, w tym pięć w poniedziałek. Ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4 tys. objętych kwarantanna domową.

Podejmujemy dzisiaj kolejne decyzje, jesteśmy jednymi z pierwszych w Europie, którzy taką decyzję podejmują. Mianowicie wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami, na głównych przejściach – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, rozwiązaniem tym będą objęte cztery przejścia na granicy z Niemcami i jedno przejście na granicy z Czechami.

Jak podał komendant straży granicznej, kontrole zostaną wdrożone na przejściach: Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice, Gorzyczki.

Chcę podkreślić, że w najbliższych kilkudziesięciu godzinach będziemy rozszerzać zakres tych kontroli na pozostałe przejścia graniczne – dodał. Wskazał przy tym, że na początku kontrole obejmą przede wszystkim transport autobusowy i autokarowy. Podkreślił przy tym, że mają być one prowadzone tak, by nie zakłócać płynności ruchu na granicy.

Kontrole w pociągach

Premier dodał, że w najbliższych dniach kontrole sanitarne zostaną także wdrożone w pociągach i w portach. Najpierw Intercity, później również w tym w bardziej przygranicznym ruchu, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia koronawirusa jest mniejsze, ale oczywiście ono również występuje – powiedział. Dodał, że kontrola miałaby być wdrożona w ciągu dwóch, trzech dni.

Każdy pasażer z podejrzeniem koronawirusa będzie odseparowany

Jak wyjaśnił komendant główny Straży Granicznej Tomasz Praga, w ramach kontroli najpierw mierzona będzie temperatura kierowcy i wszystkich pasażerów. „Potem dokonywana będzie weryfikacja karty podróżnego z dokumentem tożsamości i osoby przedstawiającej nam te dokumenty do weryfikacji” – poinformował. Jego zdaniem, jeśli wszystko będzie w porządku, to ten proces będzie bardzo krótki.

Podkreślił jednocześnie, że jeżeli przytrafi się osoba, u której będzie można podejrzewać koronawirusa, to pojazd, którym się porusza „zostanie odseparowany i podjęte zostaną dodatkowe czynności”. Jesteśmy na to przygotowani – powiedział komendant SG. czytaj więcej

źródło: https://www.rmf24.pl